ବାବର କି ରିଜୱାନ ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ଏହି ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟାଟର! ୫ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଲାଗିଛି ବ୍ୟାନ…..

  1. Home
  2. Cric Special

ବାବର କି ରିଜୱାନ ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ଏହି ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟାଟର! ୫ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଲାଗିଛି ବ୍ୟାନ…..

Ind vs pak


ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ, ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଜୁନ୍ ୯ ତାରିଖରେ ନାସାଉ କାଉଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ। ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରୁ ଏହାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।  ବାବର ଆଜାମ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳରେ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଖେଳାଳି ନିଜର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛନ୍ତି। 

Ind vs pak

ବାସ୍ତବରେ, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଅନେକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ତେବେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖେଳାଳି ଉସମାନ ଖାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।  ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ଉସମାନ ମଧ୍ୟ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିଛି।

Usman

ଉସମାନ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର ଲିଗରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଣ୍ଟା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପାରନ୍ତି। PSL ୨୦୨୪ରେ ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ପରେ ଉସମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ୟୁଏଇ ପାଇଁ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ PSL ୨୦୨୪ ରେ ତାଙ୍କର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ଉସମାନ ପ୍ରଥମେ ଜାତୀୟ ଶିବିରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉସମାନ PSL ର ୭ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୩୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ୨ଟି ଶତକ ବ୍ୟତୀତ ୨ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଥିଲା। ଏମିରେଟ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଉସମାନ ଖାନଙ୍କ ଉପରେ ୫ ବର୍ଷର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଆଇସିବି କହିଛି ଯେ ଉସମାନ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି।  

Usman

ସେ କରାଚିରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୟୁଏଇ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୋର୍ଡ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ତାଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୟୁଏଇ କ୍ରିକେଟରୁ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା। ସେ ILT ଟି-୨୦ ଲିଗ୍ ଏବଂ ଆବୁଧାବି ଟି-୧୦ରେ ମଧ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।