ଯଦି ରୋହିତ ଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ ତେବେ କିଏ ହେବ ନୂତନ ଅଧିନାୟକ ? ପୂର୍ବତନ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଉତ୍ତର

  1. Home
  2. Cric Special

ଯଦି ରୋହିତ ଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ ତେବେ କିଏ ହେବ ନୂତନ ଅଧିନାୟକ ? ପୂର୍ବତନ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଉତ୍ତର

Rohit-Sharms-a


ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟ ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନେକ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କରି ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହା ହେଉଛି ସେହି ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଯାହାର ପାଞ୍ଚଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଟ୍ରଫି ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ବିରାଟଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଦେଖୁଥିଲେ ।

ଲୋକମାନେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ବିରାଟ ଯାହା କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ବୋଧହୁଏ ରୋହିତ କରିବେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫିର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବ। କିନ୍ତୁ ଗତ ପ୍ରାୟ 15 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦୁଇଟି ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟର ନକ୍ଆଉଟ୍ ରେ ହାରିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ପୁଣି ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ରୋହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଆସିଛନ୍ତି।

Rohit-Sharma-on-wtc

ଏବେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ରୋହିତଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ଦେବଙ୍ଗ ଗାନ୍ଧୀ IANS କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଚୟନ କମିଟିକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଜାରି ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବା ଉଚିତ୍। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ତୃତୀୟ WTC ର ଫାଇନାଲ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ରୋହିତ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ହେବେ କି ନାହିଁ ତାହା ପ୍ରଶ୍ନ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୟନ କମିଟି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ରୋହିତଙ୍କ ବଦଳରେ କାହାକୁ ଅଧିନାୟକ କରାଯିବା ଉଚିତ୍?

ଯଦି ରୋହିତ ଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ରୁ ବାହାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛିତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳ ତାଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବା ଉଚିତ୍ । ସେହି ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ କିମ୍ବା ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ହୋଇପାରେ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ରାହାନେଙ୍କର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି ଏବଂ 2021 ମସିହାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ବୋର୍ଡର ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲେ ।

ajinkey rahane

ଦେବଙ୍ଗ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ରୋହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ପାଇଁ ଫିଟ୍ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଦୁଇଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ । ଅନ୍ୟଥା, ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ, ଯାହା ଦଳ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହେବ ।