ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ବେଷ୍ଟ ବୋଲର୍? ବଡ଼ ମତ ରଖିଲେ ମଇକେଲ୍ କ୍ଲାର୍କ…..

  1. Home
  2. Cric Special

ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ବେଷ୍ଟ ବୋଲର୍? ବଡ଼ ମତ ରଖିଲେ ମଇକେଲ୍ କ୍ଲାର୍କ…..

Anderson


ବିଶାଖାପାଟନମରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡର ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମାଇକେଲ କ୍ଲାର୍କ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଖାସ୍ କରି ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ କରି ବୁମ୍ରା ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଯେଭଳି ଭାବରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ୯ ୱିକେଟ୍ ନେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା କ୍ଲାର୍କଙ୍କୁ ଇଂପ୍ରେସ କରିଛି।  

Clarke

ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ନଥିବା ଏକ ପିଚ୍‌ରେ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଅସାଧାରଣ ଦକ୍ଷତା ଇଂଲଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍ଅପ୍ ଉପରେ ଭାରି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ମାରାତ୍ମକ ରିଭର୍ସ-ସୁଇଙ୍ଗ୍ ୟର୍କର୍ ସହିତ ଓଲି ପୋପଙ୍କୁ ବୋଲ୍ଡ କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ତାଙ୍କ ମ୍ୟାଜିକ୍ ବଲ୍ ସହିତ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଷ୍ଟମ୍ପକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁମରାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭାରତକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ମାଇକେଲ କ୍ଲାର୍କ ESPN ର ଆରାଉଣ୍ଡ ଦ ୱିକେଟ୍ ସୋକୁ କହିଛନ୍ତି, 'ଅଦ୍ଭୂତପୂର୍ବ ପ୍ରୟାସ, ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ରହିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବଲ ସହିତ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ଚମତ୍କାର କରିଥିଲେ, ଫ୍ଲାଟ ବ୍ୟାଟିଂ ପିଚରେ ସେ ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ ଅଧିକ କିଛି ଦେଇ ନଥିଲେ।  ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ଏବଂ ବୁମରା, ଆପଣ କ’ଣ କହିପାରିବେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭାକୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯାହା ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ, ଏହା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଅଟେ’।

Bumrah

କିନ୍ତୁ ବୁମରାଙ୍କ ଚମତ୍କାରିତାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଲାର୍କ ତୁରନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିଭାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ।  ତାଙ୍କ ବୟସ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭେଟେରାନ୍ ଜଣକ ସିମ୍ ବୋଲିଂ ମାଷ୍ଟରକ୍ଲାସ୍ ସହିତ ସମାଲୋଚକମାନଙ୍କୁ ଚୁପ୍ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ୩୫ ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରି ଆଣ୍ଡରସନ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ସେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଇଂଲଣ୍ଡର ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣରେ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ମାଇକେଲ୍ କ୍ଲାର୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାନତାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ହେଉଛି ଦୀର୍ଘାୟୁ ହେବା, ତୁମେ ଯାହା ବି କର ନା କାହିଁକି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ତିଷ୍ଠି ରହିଲେ ହିଁ ଆପଣ ମହାନ ହୋଇପାରିବେ। ସେ ସେହି ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଦେଇ ଗତି କରିଛନ୍ତି।  ହଁ, ତାଙ୍କୁ କିଛି ଆଘାତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ, ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏତେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଅଟେ। ପୁନଶ୍ଚ, ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ଏହି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ନିଜ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ବୋଲି କ୍ଲାର୍କ କହିଛନ୍ତି। 

Anderson

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଅଟେ।  ସବୁବେଳେ କଥା ଉଠେ ଯେ ସେ କେବଳ ନିଜ ଘରେ ହିଁ ଖେଳିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଯେ ସେପରି ନୁହେଁ।  ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଳର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି। ମୁଁ ଭାବୁଛି ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ରଖିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଆଣ୍ଡରସନ ଏବେ ଅବସର ନେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। ଯଦି ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ କରିଥିବା ଭଳି ବୋଲିଂ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଅନେକ କ୍ରିକେଟ୍ ବାକି ଅଛି ବୋଲି କ୍ଲାର୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି।