ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଉପରେ BCCI ନେବ କଡା ଏକ୍ସନ, ଏମିତି ନକଲେ ଛଡାଇ ନିଆଯିବ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ

  1. Home
  2. Cric Special

ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଉପରେ BCCI ନେବ କଡା ଏକ୍ସନ, ଏମିତି ନକଲେ ଛଡାଇ ନିଆଯିବ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ

bcci on rohit


2023 ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ 209 ରନ୍ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରାଙ୍କ ଭଳି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନଥିଲେ । ବହୁ ପୂର୍ବତନ ଭେଟେରାନ କ୍ରିକେଟର ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପରେ BCCI ରୋହିତଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ ।

BCCI ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ:

ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 7 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 4 ଟି ଜିତିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ହେବେ । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ନିଜକୁ ଏହି ଟୁର ରୁ ବାହାରକୁ ନଆସନ୍ତି । ତେବେ ଯଦି ସେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଖେଳିବାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ BCCI ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ । ଏଥି ସହିତ ବିସିସିଆଇ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟର କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବ ।

କ୍ୟାପଟେନ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତରେ ରହିବେ:

BCCI ର ଏକ ସୂତ୍ର ପିଟିଆଇକୁ କହିଛି ଯେ ରୋହିତ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଓହରିଯିବେ । ହଁ, ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷର ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ 2023-25 ​​ପାଇଁ ଅଧିନାୟକ ହେବେ କି? ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ କାରଣ 2025 ରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 38 ବର୍ଷ ହେବ । BCCI ର ପ୍ରତିନିଧି କହିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଶିବ ସୁନ୍ଦର ଦାସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ପରେ କଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଫର୍ମକୁ ଦେଖିବେ ।

ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉନାହିଁ । ଡିସେମ୍ବରରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ କରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଅଛି ।

ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଫ୍ଲପ୍:

ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ଯେହେତୁ ରୋହିତ 2022 ରେ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ତେଣୁ ଭାରତ 10 ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରୁ ସେ ତିନୋଟିରେ ଖେଳି ନଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସାତ ଟେଷ୍ଟରେ 390 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ ମଧ୍ୟ ସ୍କୋର କରିପାରି ନଥିଲେ ।