ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଡରସନ କରିଲେ ବଡ଼ ଖୁଲାସା! କହିଲେ ମୋତେ ଅବସର ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି…..

  1. Home
  2. Cric Special

ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଡରସନ କରିଲେ ବଡ଼ ଖୁଲାସା! କହିଲେ ମୋତେ ଅବସର ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି…..

Anderson


ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ୭୦୦ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଏକମାତ୍ର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ହେବାର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ରଖିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡର ମହାନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ୧୦ ରୁ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ୪୧ ବର୍ଷୀୟ ଏହି ଅଭିଜ୍ଞ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଦାୟ ଦେବେ। ଆଣ୍ଡରସନ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ କ୍ରିକେଟର ମେଦିନା କୁହାଯାଉଥିବା ଲର୍ଡସଠାରେ ୧୦ ରୁ ୧୪ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳିବେ। ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଅବସର ପରେ ସେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

Anderson

ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ଅବସର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ସମୟ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ୪୧ ବର୍ଷୀୟ ଆଣ୍ଡରସନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜାଣିଥିଲେ କ’ଣ ଘଟିବ, ଯେତେବେଳେ ଅଧିନାୟକ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ, ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରବ୍ କି ତାଙ୍କୁ ଏକ ହୋଟେଲକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ଇଂଲିଶ ସମର ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

Anderson

ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ କହିଛନ୍ତି- “ମୁଁ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ନଥିଲି କାରଣ ଯେପରି ମୁଁ କହିଥିଲି ଯେ ମୁଁ ଭାରତରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଫିଟ୍ ଅନୁଭବ କରୁଛି।  ମୁଁ ଭାବିଲି ଏହି ସମର ସମୟରେ ମୁଁ ଖେଳିପାରିବି। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୋଲର ଭାବରେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଆପଣ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବୋଲି ମୁଁ କହିବି ନାହିଁ”। “କାରଣ ଯେତେବେଳେ ତିନି କୁକୁର ମଞ୍ଚେଷ୍ଟରରେ ଏକ ସଭା ପାଇଁ ଡାକିଲେ, ମୁଁ ଭାବି ନଥିଲି ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହେବ। ଏହିପରି କିଛି ଘଟିବ ବୋଲି ମୁଁ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲି।  ମୁଁ ଭାବୁଛି ମୋର ଶାନ୍ତତା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ମୁଁ ତାଙ୍କ କଥା ବୁଝିଲି ଏବଂ ତାଙ୍କ କାରଣ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲି।ଏହା ପରେ ମୁଁ ନିଜକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଲି”।

Anderson

ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବସର ନେବାକୁ ତାଙ୍କର କୌଣସି ମନୋଭାବରେ ନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅବସର ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୦୩ ରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ ୧୮୭ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସେ ହାରାହାରି ୨୬.୫୩ ଏବଂ ୩୪୭ ଇନିଂସରେ ୭୦୦ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।