ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ଏବଂ ଗାଭାସ୍କର ରେକର୍ଡ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମାନ, ଧୋନି ଏବଂ ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପଛରେ

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ଏବଂ ଗାଭାସ୍କର ରେକର୍ଡ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମାନ, ଧୋନି ଏବଂ ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପଛରେ

Sunil-Gavaskar-and-Virat-Kohli


ଯଦି ଆମେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁ, ତେବେ ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ 2 ଟି ଅଧିନାୟକ ଯିଏ କି ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଗାଭାସ୍କର ଏବଂ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର:

ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ତାଲିକାରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ କଥା ହେବା, ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ତିନି ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି । ଦାନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ହରାଇବା ପରେ ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରିନିଡାଡର ପୋର୍ଟ-ଅଫ୍ ସ୍ପେନ୍‌ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଅପରାଜିତ 65 ଏବଂ 67 ସ୍କୋର କରି ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଉପରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

GAVASKAR

1978/79 ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ 6 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ସମୟରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର 732 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ମାତ୍ର 9 ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ହାରାହାରି 91.50 ଇଭେରେଜ ରେ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ସେହି ସିରିଜରେ ଗାଭାସ୍କର 4 ଶତକ ଏବଂ 1 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ 1981/82 ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଗାଭାସ୍କର 6 ଟି ମ୍ୟାଚର 9 ଇନିଂସରେ 500 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ବିରାଟ କୋହଲି:

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନାମ ଏହି ତାଲିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସୁପରଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ୟତମ । ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ 2016-17 ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 5 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ର 8 ଇନିଂସରେ 655 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

kohli sad vs sl

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ହାରାହାରି 109.06 ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର 235 ରନ୍ ଥିଲା । ସେ ସେହି ସିରିଜରେ 2 ଶତକ ଏବଂ 2 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ 2017-18 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ 3 ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ କୋହଲି ହାରାହାରି 152.50 ରେ 610 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସିରିଜରେ 243 ରନ୍ ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ଥିଲା ଏବଂ ସେ 3 ଶତକ ଏବଂ 1 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ 2018 ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପାଞ୍ଚ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ କୋହଲି ହାରାହାରି 59.30 ଇଭେରେଜ ରେ ରନ୍ କରି 593 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।