ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ତିଆରି କଲେ ଇତିହାସ, ବିରାଟ-ଧୋନିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍

  1. Home
  2. Cricket News

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ତିଆରି କଲେ ଇତିହାସ, ବିରାଟ-ଧୋନିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍

Rohit-Sharma-record


ରୋହିତ ଶର୍ମା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟି -20 ଫର୍ମାଟରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ 3 ମ୍ୟାଚ୍ ଟି -20 ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରାୟ 14 ମାସ ପରେ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଆୟୋଜକ ଦଳ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଠାରୁ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିଲା ।

ଏହି ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଇନ୍ଦୋରରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପଡ଼ିଆରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କୁ ସେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ:

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ବିଶ୍ୱର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଗଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ଘାତକ ବ୍ୟାଟିଂ ସହିତ ବୋଲରମାନଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । 14 ମାସ ପରେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ହିଟମ୍ୟାନ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ 150 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି।

most-t20

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ 3853 ରନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଯିଏ ଟି -20 ରେ 116 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଚାମ୍ପିଅନ୍ କରିଥିବା ଏମ୍ଏସ୍ ଧୋନି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ମାତ୍ର 98 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ।