ICC ଟେଷ୍ଟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଜସୱାଲଙ୍କ ବଡ଼ ସଫଳତା, 1 ନମ୍ବର ହେବା ଠାରୁ ମାତ୍ର ଏତେ ପଏଣ୍ଟ ଦୂରରେ

  1. Home
  2. Cricket News

ICC ଟେଷ୍ଟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଜସୱାଲଙ୍କ ବଡ଼ ସଫଳତା, 1 ନମ୍ବର ହେବା ଠାରୁ ମାତ୍ର ଏତେ ପଏଣ୍ଟ ଦୂରରେ

ICC-Test-Ranking-Yashasvi-Jaiswal


ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ମାନ୍ୟତା: ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ କୁ 434 ରନ୍ ରେ ଜିତିଛି । ଏହି ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ସିରିଜରେ 2-1 ରେ ଆଗରେ ରହିଛି । ଏହି ବିଜୟରେ ଯଶଭି ଜସୱାଲ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଦ୍ୱିଶତକ ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ ବିଜୟର ସ୍ୱାଦ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୁବ ଖେଳାଳି ସର୍ବଶେଷ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ବ୍ୟାଟିଂ ଟେଷ୍ଟ ମାନ୍ୟତାରେ ଏହି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦ୍ୱିଶତକ ଇନିଂସ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଜସୱାଲ ନୁହଁନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବଶେଷ ପରୀକ୍ଷା ମାନ୍ୟତାର ସ୍ଥିତି କହିବା ।

ICC ଟେଷ୍ଟ ମାନ୍ୟତାରେ ଯଶାସଭି ଜସୱାଲ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି:

ଏହା ଜଣା ଯେ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯଶସ୍ୱୀ ଜସୱାଲ ରାଜକୋଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 214 ରନର ଅପରାଜିତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ 22 ବର୍ଷୀୟ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ ମାନ୍ୟତାରେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି ।

ସେ 699 ପଏଣ୍ଟ ସହ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ 15 ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ 14 ଟି ସ୍ଥାନ ତଳେ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ 14 ଟି ସ୍ଥାନକୁ ଡେଇଁଥିଲେ ।

ରୋହିତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ:

ଯଶସ୍ୱୀ ଜସୱାଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କିଛି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ରୋହିତ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ଦ୍ୱାଦଶ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ 13 ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲେ ।

ଯଦି ଆମେ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ ର୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଜାଣିବା, ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍ସନ୍ 893 ପଏଣ୍ଟ ସହ ବ୍ୟାଟିଂ ମାନ୍ୟତାରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି ।