ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ପିନ୍ ଆଗରେ ହାର ମାନିଲା ଆଫ୍ରିକା, କୋହଲିଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଭାରତ ର 'ବିରାଟ' ବିଜୟ, ରେକର୍ଡ ର ହେଲା ବର୍ଷା

  1. Home
  2. Cricket News

ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ପିନ୍ ଆଗରେ ହାର ମାନିଲା ଆଫ୍ରିକା, କୋହଲିଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଭାରତ ର 'ବିରାଟ' ବିଜୟ, ରେକର୍ଡ ର ହେଲା ବର୍ଷା

IND-vs-SA


ବିଶ୍ୱକପ 2023 ର 37 ନମ୍ବର ମ୍ୟାଚ୍ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱକପ 2023 ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟ ଦଳ ଚମତ୍କାର ଖେଳିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜିତି ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023 ରେ କ୍ରମାଗତ ଅଷ୍ଟମ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । ତେବେ ଉଭୟ ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ମ୍ୟାଚ୍ ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚକର ଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଅନେକ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ମ୍ୟାଚର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ।

ଭାରତ 326 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା:

ଭାରତର ଓପନିଂ ଯୋଡି ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ନିଜ ଦଳକୁ ବହୁତ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ । ଉଭୟ ୱିକେଟ୍ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 62 ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ 326 ର ବୃହତ ସ୍କୋରରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। 10.3 ଓଭରରେ କେଶବ ମହାରାଜ ତାଙ୍କର ଯାଦୁକର ସ୍ପିନ୍‌ର ଯାଦୁ ଦେଖାଇ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ବୋର୍ଡ ଦେଇଥିଲେ । 24 ବଲରେ ଗିଲ 23 ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।

ଜନ୍ମଦିନ ରେ କୋହଲି ଙ୍କ ଶତକ:

kohli sachin

ବିରାଟ କୋହଲି ନିଜର ODI କ୍ୟାରିୟରର 49 ତମ ଶତାବ୍ଦୀକୁ 48.3 ଓଭରରେ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶତକ ପୂରଣ କରିବା ପରେ, ସେ ODI ରେ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ 49 ଶତକ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଥିଲେ ।

ଶେଷ ଓଭରରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ:

ଶେଷ ଓଭରରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା 2 ଟି ଛକା ଏବଂ ଦୁଇଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚୌକା ମାରିଥିଲେ। 327 ରନ୍‌ର ବିଶାଳ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଗୋଡାଇବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳ ଖରାପ ଭାବରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲା, ଦଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅର୍ଡର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ 20 ରନ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିନଥିଲେ ।

ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ପ୍ରଥମ ସଫଳତା ଦେଇଥିଲେ

1.4 ଓଭରରେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ କ୍ୱିଣ୍ଟନ୍ ଡି କକ୍ କୁ ପାଞ୍ଚ ରନ୍ ରେ ଆଉଟ କରିଥିଲେ । ତାପରେ ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ ମାନେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା 8.3 ଓଭରରେ ଅଧିନାୟକ ଟେମ୍ବା ବାଭୁମାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶିକାର କରିଥିଲେ । ସେ 11 ରନ୍ ଏକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ।

sa

ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଫର୍ମରେ ଥିବା ମହମ୍ମଦ ଶାମି 9 ରନ୍ ପାଇଁ ଆଡେନ ମାର୍କ୍ରାମଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ଶାମି ଦ୍ୱିତୀୟ ସଫଳତା ପାଇଲେ । ୱାନ୍ ଡେର୍ ଡୁସେନ୍ ମଧ୍ୟ 13.1 ଓଭରରେ ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ମହମ୍ମଦ ଶାମି 13 ରନ୍ ରେ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା କେଶବ ମହାରାଜଙ୍କୁ 18.4 ଓଭରରେ 7 ରନ୍ ରେ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ଜାଡେଜା ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଜିତିଥିଲା କୁଲଦୀପ ଶେଷ ୱିକେଟ୍ ନେଇ 243 ରନ୍ ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ବିଜୟ ଦେଇଥିଲେ । ଆଫ୍ରିକା ଦଳ କେବଳ 83 ରନ୍ ରେ ଆଲ ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।