ଯଦି ସେମିଫାଇନାଲ ରେ ବର୍ଷା ହୁଏ ତେବେ ଏହି ଦଳ ହୋଇଯିବ ବାହାର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛି ICC ର ନିୟମ

  1. Home
  2. Cricket News

ଯଦି ସେମିଫାଇନାଲ ରେ ବର୍ଷା ହୁଏ ତେବେ ଏହି ଦଳ ହୋଇଯିବ ବାହାର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛି ICC ର ନିୟମ

ind vs eng


ଭାରତୀୟ ଦଳ ପୁଣି ଥରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର ଫାଇନାଲ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ । ଏହା ହେଉଛି ସମାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ, ଯାହାକି 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର ସେମିଫାଇନାଲରେ ଜିତି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଆଶାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଥିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସେହି ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଏବଂ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଟାଇଟଲ ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଆଇସିସି ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣେ, ସେଥିପାଇଁ ଆଇସିସି ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ କିଛି ନୂଆ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଲାଭ ଦେଇପାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ |

27 ଜୁନ୍ ରେ ଗୁଇନ୍ଦାଠାରେ ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ:

ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2024 ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଜୁନ 27 ରେ ରାତି 8 ଟା ସମୟରେ ଗୁଇନାର ପ୍ରୋଭିଡେନ୍ସ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ । ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ନ ହାରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଜୁନ୍ 27 ରେ ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ଦିନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଥର ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇ ନାହିଁ । ରିଜର୍ଭ ଦିନ କେବଳ ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦଳ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ । ତଥାପି, ଖେଳକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ 250 ମିନିଟ୍ ଅର୍ଥାତ୍ 4 ଘଣ୍ଟା ଏବଂ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିପାରେ |

ଯଦି ବର୍ଷା ହେତୁ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଫାଇନାଲକୁ ଯିବ:

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଯଦି ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ବନ୍ଦ ନହୁଏ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ନହୁଏ ତେବେ କଣ ହେବ? ଯଦି ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମିଫାଇନାଲ ଧୋଇଯାଏ, ତେବେ ସୁପର 8 ରେ ଟପ -1 ରେ ରହିଥିବାରୁ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲରେ ଅତି କମରେ 10 ଓଭରର ମ୍ୟାଚ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଆଇସିସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଯାହା ଘଟୁଥିଲା ତାହା ହେଲା ଯଦି ଉଭୟ ଦଳ ଅତି କମରେ 5 ଓଭର ଖେଳିଥିଲେ ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା |

ଏଥିରେ, ଡକ୍ବର୍ଥ-ଲୁଇସ୍ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରି ପରିଣାମ ହିସାବ କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତିକମରେ ଦଶ ଓଭରର ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | କ୍ରିକେଟ୍ ର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଫର୍ମାଟରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଇସିସିର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଶ ଓଭର ମ୍ୟାଚ୍ କରିବା ହେବ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରୟାସ ବିଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ସିଧାସଳଖ ଫାଇନାଲକୁ ନିଆଯିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉପକୃତ ହେବ ।