ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ IPL କୁ ବ୍ୟାନ କଲା ତାଲିବାନ, ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଭୟଙ୍କର ଦଣ୍ଡ ଦେବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଲା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ

UAE ରେ ରବିବାର ଠାରୁ ଆଇପିଏଲ୍ 2021 ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅତି ଉତ୍ସାହ ର ସହ ଆଇପିଏଲ୍ ଦେଖନ୍ତି, ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆଇପିଏଲ୍ କୁ ବିରୋଧ କରାଯାଏ ଏବଂ ଟିଭିରେ ପ୍ରସାରଣ ନିଷେଧ କରା ଯାଇଛି ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନୂତନ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସରକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆଇପିଏଲ ପ୍ରସାରଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ତାଲିବାନ ନିୟମ କରିଛି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) କୌଣସି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତାଲିବାନ ସେଠାରେ ଥିବା ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଏହା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରେ ତେବେ ଏହା କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ ।

ତାଲିବାନ ଆଇପିଏଲ୍ ଇସଲାମ ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହିଛି। ତାଲିବାନ ଏହାକୁ ଇସଲାମ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହି ଖେଳ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମିଡିଆ ମ୍ୟାନେଜର ଇବ୍ରାହିମ ମୋମାଣ୍ଡ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆଇପିଏଲ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି କାରଣ ଏଥିରେ ଇସଲାମ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରହିଛି । ଝିଅମାନେ ନୃତ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ, ଯାହା ଇସଲାମରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ରସିଦ ଖାନ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ନବୀଙ୍କ ଭଳି ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳିମାନେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ଉଭୟ ଖେଳାଳି ଦେଶ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି। ଉଭୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୟୁଏଇରେ ଅଛନ୍ତି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ କୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଷେଧ କରା ଯାଇଛି ।

About Prabhat Kumar

Cricket is my first and forever love, I know cricket only cricket, I love playing & watching cricket because cricket is my passion and my passion is my work. My favorite cricketer is Virender Sehwag & MS Dhoni.

View all posts by Prabhat Kumar →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *