20 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ରୁ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ: ରେକର୍ଡ ର ବର୍ଷା କରିବେ କୋହଲି, ଜାଣନ୍ତୁ କୋହଲିଙ୍କ ବିରାଟ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ

  1. Home
  2. Cricket News

20 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ରୁ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ: ରେକର୍ଡ ର ବର୍ଷା କରିବେ କୋହଲି, ଜାଣନ୍ତୁ କୋହଲିଙ୍କ ବିରାଟ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ

Virat-Kohli-against-australia


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ 3 ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି -20 ସିରିଜ୍ ମଙ୍ଗଳବାର 20 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ମୋହାଲିର ପିସିଏ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ। ଏସିଆ କପରେ ଫର୍ମକୁ ଫେରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ସିରିଜରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କୋହଲି ଏହି ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଅନେକ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରେକର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ...

1) ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି କିଙ୍ଗ୍ କୋହଲି :

IND vs AUS : दोनों देशों के बीच सभी ODI मैचों में सर्वाधिक शतक बनाने वाले टप 5 बल्लेबाजों की सूची

ବିରାଟ କୋହଲି ଟି -20 ଫର୍ମାଟରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଅତି ନିକଟତର ଅଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଯଦି କୋହଲି ମୋହାଲି ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମ୍ୟାଚରେ 98 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 11,000 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ହେବେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହାରାହାରି 40.37 ହାରରେ 349 ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୋଟ 10,902 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ତାଙ୍କର 133 ରହିଛି।  ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ (14562 ରନ) ଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ କିରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ (11829 ରନ) ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଶୋଏବ ମଲିକ୍ (11823 ରନ) ରହିଛନ୍ତି।

2) 350 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ କୋହଲି :

ମୋହଲି ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ମ୍ୟାଚ, କିଙ୍ଗ କୋହଲିଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର 350 ତମ ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ। କୋହଲି ଦୁନିଆର 26 ତମ ଖେଳାଳି ହେବେ ଏବଂ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ହେବେ। କିରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ (610) ଏହି ଦ୍ରୁତ ଫର୍ମାଟରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ରେକର୍ଡ ଧରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା (395), ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ (363) ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଭାରତ ପାଇଁ 361 ଟି -20 ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି।

3) 8 ଟି ଛକା ମାରିଲେ କୋହଲି କରିବେ ଏହି ରେକର୍ଡ :

ଯଦି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମୋହାଲି ମ୍ୟାଚରେ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ 8 ଟି ଛକା ମାରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ ନିଜର 350 ଛକା ପୂରଣ କରିବେ।  ବିରାଟ ଦୁନିଆର 20 ତମ ଖେଳାଳି ହେବେ ଏବଂ ଏହି ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ହେବେ ସେ। କୋହଲିଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା 451 ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 122 ରନ୍‌ର ଅପରାଜିତ ଇନିଂସରେ କିଙ୍ଗ କୋହଲି 6 ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କଠାରୁ ସମାନ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଏହି ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ବହୁତ ଆଶା କରିବେ।

4) 2400 ଟି ଚୌକା କ୍ଳବରେ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ସାମିଲ୍ :

kohli 71th century

ଏହି 33 ବର୍ଷୀୟ ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ 2388 ଚୌକା ମାରିଛନ୍ତି। ଯଦି ବିରାଟ ମୋହାଲିରେ 12 ଟି ଚୌକା ହିଟ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କର 2400 ଚୌକା ପୂରଣ କରିବେ। ଏହାକୁ ହାସଲ କରିବା ପରେ କୋହଲି ବିଶ୍ୱର ଦଶମ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ହେବେ। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ଚାରିଟି ଚୌକା ମାରିବାର ରେକର୍ଡ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (4076) ଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି। ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ (2604) ଏବଂ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଭାରତ ପାଇଁ 2408 ଚୌକା ମାରିଛନ୍ତି।